10 توصیه ساده برای مراقبت از طبیعت کشورمان در آستانه نوروز

در آستانه نوروز و آغاز سال جدید قرار داریم به همین دلیل به بیان نکاتی ساده و کاربردی برای مراقبت بیشتر از طبیعت می پردازیم.

راه های مراقبت از طبیعت

خوب است که یادمان باشد که طبیعت یک امانت با ارزش در دست ماست و ما اجازه داریم که آن را با سایر موجودات زنده تقسیم کنیم ولی به نظر می آید که فراموش کردن این موضوع از به خاطر داشتنش خیلی خیلی راحتتر است.
کشور ما در میان 195 کشور دنیا از نظر مساحت هفدهمین کشور دنیاست و این معنی اش این است که گستره بزرگی از زمین، سرزمین ما ایرانی ها ست که بهش افتخار کنیم و در عین حال ازش مراقبت کنیم.

در مورد حیات وحش ایران هم حتما می دانید که گونه های متفاوتی از خزندگان , پرندگان و پستانداران بومی ایران هستند. خبر خوب این است که با وجود بحرانهای طبیعی، به خصوص خشکسالی که گریبان حیات وحش و طبیعت کشور ما را سخت فشرده، ما میزبان پرندگان مهاجر هم بودیم و حتی تعداد آنها در سالهای اخیر بیشتر هم شده است.


" در این سالها در بخش پرندگان ما پرنده ای از دست ندادیم و پرنده های جدیدی در اقلیم ایران کشف کردیم. در سال 1352 که به استخدام سازمان محیط زیست در آمدم ، تعداد گونه های پرندگان شناخته شده در اقلیم ایران 482 گونه بود اما الان به 536 گونه رسیده است. "
با وجود چنین اخباری میشود امیدوار بود که در صورت توجه و مراقبت از منابع طبیعی و موجودات زنده کشورمان می توانیم از انقراض آنها جلوگیری کنیم و هم خودمان هم نسلهای آینده از وجود پربرکتشان لذت ببریم. کشور ما در عین حال کشور پارادوکسهای زیادی هم هست.
در عین حال که ملت رقیق القلبی هستیم و دوست داریم خرده نانهای ته سفرمان را برای پرنده های گرسنه بریزیم و یا برای حمایت از حیوانات توی خیابان پناهگاه می سازیم، ولی متاسفانه گاهی اوقات با قساوت قلب یا ناآگاهی یک یوزپلنگ ماده و توله هایش را بقتل می رسانیم، چون اشتباها نزدیک محل زندگی ما را برای نگهداری از توله هایش انتخاب کرده است.


شاید بد نباشد این را هم یادآوری کنیم که چوب خط ما برای ضربه زدن به طبیعت خیلی وقت که پرشد و دیگر فرصت زیادی برای حفاظت از گونه های باقیمانده طبیعی مثل یوز ایرانی، تاس ماهی، لاک پشت پوزه عقابی یا خروس کولی دشتی نداریم. چون به گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، از 1140 گونه جانوری موجود در کشور، 72 گونه از آنها در لیست قرمز قرار دارند یعنی یا در وضعیت بحرانی و یا در شرایط آسیب پذیر محیط زیستی قرار دارند. حتما یادتان هم هست که از شیر ایرانی و ببر مازندران هم فقط تصویر و خاطره ای باقی مانده است.

البته در آستانه بهار و تازه شدن فصل و سال و حالمان باید این را هم خاطر نشان کنیم که خیلی فعالیتهای خوب و مفید هم در حمایت از محیط زیست و حیات وحش کشورمان انجام شده و می شوند. از گروههای حمایتی از حیوانات گرفته تا گروههای مردمی که به صورت خود جوش زباله روبی می کنند، همه و همه روی این موضوع صحه می گذارند که نسل امروز آگاهانه تر و مسئولانه تر در مورد طبیعت و حیات وحش کشورش فکر می کند.


برجسته ترین فعالان در زمینه طبیعت ایران

برجسته ترین فعالان در زمینه طبیعت ایران

زنده یاد محمدعلی اینانلو که به تازگی ایشان را از دست دادیم در یکی از آخرین مصاحبه هایشان در مورد این موضوع گفتند که:
" من فکر کردم که سهم من از طبیعت ایران کجاست؟ باید کاری بکنم که احساس تعلق و مالکیت طبیعت در مردم ما بوجود بیاید که خوشبختانه امروز شاهدیم که در مردم و به خصوص در جوانان این حس تعلق خاطر بوجود آماده است."


اگر کسی که چندین دهه از عمرش را در خدمت محیط زیست ایران صرف کرده باشد و با گوشت و پوستش آسیب دیدن طبیعت را لمس کرده باشد و هنوز هم به آینده روشن طبیعت ایران خوش بین باشد پس ما هم با امیدواری اشاره می کنیم که حتما راههای ساده و کاربردی زیادی وجود دارند که به کمک آنها میشود سهم کوچکی در احیا و زنده نگه داشتن طبیعت و حیات وحش داشت. شعار امسال سازمان ملل برای روز جهانی حیات وحش این جمله است که "آینده حیات وحش در دست ماست."

پس در اینجای پادکست چند پیشنهاد عملی برای شما داریم که به خصوص با نزدیک شدن به عید و ایام مسافرت با عمل کردن به آنها می توانیم سهم کوچکی از نگهبانی از طبیعت کشورمان داشته باشیم و دست کم اگر آن را آباد نمی کنیم، کمر به تخریبش هم نمی بندیم.

در اینجا با ده توصیه ساده در خدمت شما هستیم:


1-    از پودرهای لباسشویی و مایعات ظرفشویی با عوارض سوء کمتر مثل پودرهای بدون فسفات استفاده کنید. اطلاعات شیمیایی موجود در مواد شوینده را می شود روی بسته بندی آنها جستجو کرد.
2-    از باطری های قابل شارژ استفاده کنید. بر اثر زنگ زدگی مقدار زیادی از سموم خطرناک درون باطری ها به محیط راه می یابند که ترکیبات جیوه ای از مهمترین آنها است. پس از باطری های یک بار مصرف یا همان قوه های معمولی استفاده نکنید .


3-    به جای آنکه مواد غذایی را در داخل ورقه های آلومینیومی یا پلاستیکی بپیچید ، آنها را داخل محفظه ها و ظروفی که قابل شستشو و قابل مصرف مجدد هستند قرار دهید. این کار بخصوص در موقع سفر و در جاده تولید زباله را کاهش می دهد.
4-    درزمان مناسب تایرهای اتومبیل خود را تعویض کنید. نقش آلوده کننده تایر های مستعمل اتومبیل ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که احتمال دارد در نگاه اول به نظر آید . پس از هر 8 تا 10 هزار کیلومتر رانندگی باد آنها را میزان کنید . از کوششهایی که در راستای استفاده مجدد از لاستیک های مستعمل به عمل می آید ، حمایت کنید.


5-    در مصرف اب لوله کشی دقت کنید. هر کدام از ما در روز 28 گالن آب مصرف می کنیم . اگر ما در موارد غیر لازم شیر آب را ببندیم ، تا حدود زیادی از به هدر رفتن آب جلوگیری می کنیم. اگر در موقع مسواک زدن تنها مسواک خود را با کمی آب ، خیس یا مرطوب کنید هر بار بیشتر از 9 گالن آب صرفه جویی کرده اید.
6-    از قوطی های آلومینیومی کمتر استفاده کنید. آلومینیوم فراوانترین عنصر در طبیعت است.بازیابی آلومینیوم کاری بسیار پر سود و از لحاظ اقتصادی با صرفه است . با هر تن بازیابی آلومینیوم 1000 دلار صرفه جویی می شود.

7-    در محیط کار هم به فکر محیط زیست باشید : برخی از ابتکاراتی که به کمک آنها می توان کمتر به محیط زیست زباله وارد کرد را طراحی و به اطلاع دوستانتان برسانید ، یکی از این کارها استفاده کمتر از فتوکپی است.
8-    در باغ خود به حیوانات غیر اهلی پناه دهید. کمک و رحمت در حق حیوانات غیر اهلی را می توانید از باغچه و باغ متعلق به خود شروع کنید . در زمستانهای سرد عده زیادی از پرندگان دچار تشنگی می شوند زیرا در این فصل بیشتر منابع آب یخ بسته اند . اگر در این مواقع ظرفی یا حوضچه ای که دارای آب غیر منجمد است در اختیار آنها گذاشته شود ، صدها پرنده نجات پیدا می کنند.


9-    از جنگل های باران خیز حفاظت و حمایت کنید. البته این نکته در مورد جنگلهای کشور خودمان هم کاملا صدق می کند. از روشن کردن آتش در پای درختان و در جنگل خودداری کنید . درختان موجود در مسیر رودخانه ها را قطع نکنید . به یاد داشته باشید که اگر هر فرد ، یک اصله درخت بکارد ، می توان به راحتی منابع تخریب شده را جایگزین نمود.
10-     بازیابی مواد مستعمل را از همین امروز شروع کنید. جهت سهولت در کار بازیابی ، می توانید زباله های خود را جدا سازی نمایید . زباله های جدا شده را در محل های مناسبی قرار دهید تا مأموران محلی زباله قادر به تفکیک آنها باشند . به کودکان خود علاقه نجات کره زمین را بیاموزید.

در آخر هم امیدواریم همه ما بتوانیم نقش خودمان را درنگهداری از طبیعت کشورمان و حفاظت از حیات وحش ایفا کنیم. در ضمن فراموش نکنید که شنوتو مرجع مجموعه بزرگی از پادکست های صوتی است که می توانید به راحتی و در اکثر موارد به صورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشید.

گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : shenoto.com

منبع: سیمرغ
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها