گاف ملوانان آمریکایی در خلیج‌ فارس چه بود؟

گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد، ملوانان آمریکایی در اثر سلسله اشتباهاتی فاحش به آب‌های ایران وارد شده‌اند؛ گزارشی که بر مبنای آن می‌توان نتیجه گرفت دستگیری این ملوانان بر خلاف ادعای مقامات نظامی این کشور کاملا قانونی بوده است.
گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد، ملوانان آمریکایی در اثر سلسله اشتباهاتی فاحش به آب‌های ایران وارد شده‌اند؛ گزارشی که بر مبنای آن می‌توان نتیجه گرفت دستگیری این ملوانان بر خلاف ادعای مقامات نظامی این کشور کاملا قانونی بوده است. «هر چند فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا مدعی است، بازداشت ملوانان این کشور توسط سربازان ایرانی در نزدیکی جزیره «فارسی» بر خلاف قوانین بین‌الملل رخ داده، رسانه‌های این کشور روایت دیگری از ماجرا تعریف می‌کنند که حکایت از قانونی بودن اقدامات ایران دارد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان و نشریه «فارین پالیسی»، بر پایه گفت‌وگوهایی که با مقام‌های آمریکایی داشته‌اند، به تازگی گزارشی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، ملوانان آمریکایی در اثر سلسله اشتباهاتی فاحش به آب‌های ایران وارد شده‌اند؛ گزارشی که بر مبنای آن می‌توان نتیجه گرفت دستگیری این ملوانان بر خلاف ادعای مقام‌های نظامی این کشور کاملا قانونی بوده است.

در این گزارش «بی‌خوابی قبل از تعمیر یکی از قایق‌ها»، «تعمیر با استفاده از تجهیزات یک قایق دیگر»، «افتادن در مسیری که هرگز در آن دریانوردی نکرده بودند»، «مشکلات فنی قایق‌ها» و در ‌نهایت «مشکلات ناشی از سیستم مکالمات ماهواره‌ای» از جمله این اشتباهات عنوان شده‌ تا نتیجه بگیرند که ملوان‌ها در مرور کلی بر برنامه روزانه خود کوتاهی به خرج داده‌اند.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش خود، در تشریح چگونگی بروز خطای ناوبری این ملوانان نوشت: «بنا بر گزارش تکمیل شده ارتش آمریکا، ملوان‌ها در مسیر کویت به بحرین بوده‌اند اما خیلی زود از راه خود منحرف شده و ناخواسته، تقریبا مستقیم راهی جزیره فارسی در آب‌های ایران شده‌اند.»

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که نه تنها دستگیری این ملوانان قانونی و بر مبنای موازین بوده، که ورود آنان به آب‌های ایران ناخواسته و از روی خطا بوده است؛ موضوعی که با مسجل شدن آن برای مقامات ما منجر به آزادی این ملوانان در آب‌های بین المللی و ختم این پرونده شد.

۲۳ دی همزمان با روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ که روز اجرای برجام نام گرفته بود، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، ایران دو قایق آمریکایی را همراه ملوان های آنها در اختیار دارد؛ موضوعی که پس از کش و قوس‌هایی، یک روز بعد با آزادی ملوان‌ها فیصله یافت ولی هنوز تبعات سنگین آن برای یگان‌های رزمی آمریکایی پایان نیافته است.»

منبع: تابناک

منبع: سیمرغ
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها