میوه‌های قاچاق معدوم می‌شوند

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: هر نوع میوه قاچاقی که کشف شد، معدوم خواهد شد.

 محمدعلی باغستانی‌میبدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون در کشور بین 300 تا 400 تن میوه قاچاق کشف شده است، موضع وزارت جهاد کشاورزی در برابر واردات میوه قاچاق را معدوم سازی عنوان کرد و گفت: با هرگونه واردات میوه قاچاق برخورد می‌شود.

باغستانی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور میوه قاچاق در قالب بحث کوله وری وارد شده است، گفت: خوشبختانه با ورود به موقع استان کرمانشاه مشکلی از حیث مرزهای این استان نداشتیم.

وی گفت: هر نوع کالای کشاورزی برای ورود به داخل کشور باید از محور قرنطینه‌ای عبور کند، چراکه اصالت کالا و سلامت آن از اهمیت زیادی برخور است.

وی در ادامه با بیان اینکه بالغ بر 270 آفت قرنطینه ای وجود دارد که هنوز به کشور ورود پیدا نکرده‌اند، گفت: ورود هریک از این آفات می‌تواند بهای سنگینی را متوجه بخش کشاورزی کند.

وی با بیان اینکه در تمامی مبادی ورودی و خروجی رسمی کشور پست‌های قرنطینه‌ای داریم، تعداد پست‌های قرنطینه‌ای کشور را 72 پست قرنطینه‌ای خارجی اعلام کرد و افزود: همچنین بین 30 تا 40 پست قرنطینه‌ای داخلی(بین استانی) در کشور فعال هستند.

وی در ادامه پیش بینی تولید گندم برای سال زراعی پیش رو را 9.5 میلیون تن عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه واردات گندم برای سال آینده ممنوع شده، احتمال رسیدن به خودکفایی در این بخش وجود است.

وی در ادامه از سازمان حفظ نباتات به عنوان سازمان واکنش سریع یاد کرد و رسالت این سازمان را برخورد سریع با آفات و بیماری‌های گیاهی خطیر دانست و گفت: حساسیت کار این حوزه تا جایی است که گاه حتی یک غفلت چند روزه ممکن است بهای سنگینی را برای کشور در پی داشته باشد.

باغستانی از زنگ غلات به عنوان یکی از آفات مهم مزارع کشور یاد کرد و گفت: اگر کانون کوبی‌های مقابله با این آفت که احتمال شیوع آن از استان‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه وجود دارد انجام نشود، می‌تواند خسارات سنگینی را متوجه زراعت کشور کند.

وی شرایط را برای اپیدمی شدن زنگ غلات در کشور آماده دانست و گفت: این آفت می تواند در صورت عدم مقابله جدی دو سه روزه در کشور شایع شود.

باغستانی با بیان اینکه امسال برای مبارزه با آفت زنگ غلات در سطح 400 تا 500 هزار هکتار برنامه ریزی شده، ابراز امیدواری کرد: با ورود به هنگام در بحث مقابله خسارت زیادی در این حوزه در کشور نداشته باشیم.

وی در ادامه آفت سن را دومین آفت کشور و استان کرمانشاه معرفی کرد و افزود: خوشبختانه در سال گذشته با پایش‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده میانگین خسارت سن زدگی در کشور زیر نیم درصد بود و حتی یک کامیون گندم نیز به دلیل سن‌زدگی از سیلوها برگشت نخورد.

وی در ادامه با باین اینکه پیش بینی می شود امسال شاهد شیوع 10 تا 15 درصدی آفت سن در مزارع کشور باشیم، گفت: پیش بینی ما برای امسال مبارزه با آفت سن در سطح دو میلیون هکتار از مزارع کشور است.

وی در ادامه آفت دیگری که کشور با آن مواجه است را ملخ دانست و افزود: با توجه به بارندگی های خوب امسال در معرض ملخ صحرایی خواهیم بود و این مهم لزوم برنامه ریزی بریا مقابله با این آفت را نشان می‌دهد.

وی در ادامه اشاره ای هم به مقوله سموم پرخطر داشت و با بیان اینکه پنج درصد از سموم مورد استفاده در کشور در گروه سموم پرخطر قرار دارند، گفت: هیچ یک از این سموم که عمدتا جونده کش و بیشتر موش کش هستند، به صورت مستقیم بر روی گیاه اسپری نمی‌شوند و لذا می توان گفت که در کشور سموم پرخطر نداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه استفاده از 19 سم در کشور حذف شده است، گفت: هیچ سمی در کشور وجود ندارد که روتردام آن را حذف کرده باشد و ما در کشور از آن استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

منبع: سیمرغ
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها