وصیتنامه دست‌ نویس بن‌ لادن منتشر شد

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا وصیتنامه دست نویس اسامه بن لادن و 112 مدرک دیگر متعلق به او را منتشر کرد.

انتشار وصیتنامه دست‌ نویس بن‌ لادن

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا وصیتنامه دست نویس اسامه بن لادن و 112 مدرک دیگر متعلق به او را منتشر کرد.بی.بی.سی نوشت: انتشار این اسناد نتیجه بازنگری اسناد طبقه بندی شده ای است که از تابستان گذشته با همکاری هفت نهاد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و کاخ سفید زیر نظر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آغاز شده است.

این اسناد در حمله کماندوهای آمریکایی به مخفیگاه بن لادن در ابیت آباد پاکستان در سال 2011، که به کشته شدن او منتهی شد، به دست نیروهای آمریکایی افتاده است.

بن لادن در وصیت نامه خود خواسته بوده تا بخش اعظم 29 میلیون دلار ثروتش را ' جهاد ' مصرف و مابقی آن بین بستانگانش تقسیم شود.

با این که بن لادن اشاره می کند که این مبلغ در سودان است، معلوم نیست این پول در کجا نگه داری شده است؛ این که این مبلغ نقد بوده یا به صورت ملک و مستغلات است هم مبهم است.

او از بستگانی که ممکن است مدعی ارث شوند خواسته تا به وصیت او عمل کنند و آن مقدار از پولش را که در سودان مانده صرف جهاد کنند.

به جز وصیتنامه مابقی مدارک طیف وسیعی از موضوعات مختلفی را در بر می گیرد از جمله اختلافات القاعده با شاخه القاعده در عراق که در نهایت منجر به انشعاب و تشکیل گروه داعش شد و همین طور نگرانی بن لادن درباره نگاه افکار عمومی به القاعده.

این اسناد نشان می دهند رهبر سابق القاعده احتمال می داده که کشته شود؛ او در نامه ای در سال 2008 به پدرش نوشته: اگر کشته شدم، برایم بسیار دعا و کارهای خیر کنید چون به دعای خیر شما برای رسیدن به منزل آخرت بسیار نیاز دارم.

او در نامه ای دیگر خطاب به پیروانش از شکست های آمریکا در افغانستان صحبت کرده است.

این نامه تاریخ ندارد اما به نظر می رسد در سال 2010 نوشته شده باشد.

او افزود:' ما به دهمین سال جهاد رسیده ایم و آمریکا و متحدانش هنوز به دنبال سراب هستند و در دریای بی ساحل گم شده اند.'

'آنها خیال می کردند جنگ آسان خواهد بود و در چند روز یا هفته به اهداف خود خواهند رسید بنابراین از نظر مالی آماده نبودند و حمایت مردمی هم ندارند تا جنگ را برای یک دهه یا بیشتر ادامه دهند.'

بن لادن در این نوشته ها معتقد است آمریکا در باتلاق افغانستان و در جنگی که نمی تواند پیروز شود گیر افتاده است. در نامه ای بدون تاریخ که احتمالا بین سال های 2009 تا 2010 نوشته شده او وضعیت آمریکا را به وضعیت شوروی سابق در سال های آخر اشغال افغانستان تشبیه کرده است: 'وضعیت آمریکا به مویی بند است، فقط کافی است کمی دیگر صبور باشیم، با صبر پیروزی از آن ما است.'

بن لادن کمی پیش از مرگ شاهد سقوط معمر قذافی دیکتاتور لیبی بود؛ او در نامه ای به تاریخ ششم اسفند 1389 خطاب به 'امت ما در لیبی' از پیروزی القاعده سخن گفت: 'حمد و ستایش خدای را که القاعده را اسباب دردسر قذافی کرد، القاعده بر سینه اش نشست و او را به خشم و عذاب آورد. این فرد واقعا رذل و متوهم که مایه دردسر ما در مقابل جهانیان بود.' 

منبع:ایرنا

منبع: سیمرغ
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها