نحوه دریافت کارت اعتباری کارا کارت توسط بازنشستگان

معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی از آغاز ارائه کاراکارت به بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان خبر داد و گفت: «بازنشستگان می توانند با ارسال کد ملی خود به سامانه پیام کوتاه 10001422 یا مراجعه به سایت www. samanehrefah. ir تمایل خود را برای دریافت این کارت اعتباری اعلام کنند».

رحیم اردلان با بیان اینکه کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) به میزان 4برابر مستمری متقاضیان شارژ می شود و با این کارت امکان خرید از فروشگاه های زنجیره ای رفاه، اتکا، شهروند، سپه، امکان، اسکات و فرهنگیان وجود دارد، افزود: «اعتبار تخصیصی در کارت اعتباری کاراکارت با کارمزد 12درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و اقساط مربوطه نیز در دوره یکساله دریافت خواهد شد. ثبت تقاضا و ارائه کاراکارت به بازنشستگان و مستمری بگیران هم به ساده ترین روش ممکن انجام می شود. درصورتی که بازنشستگان و مستمری بگیران کد ملی خود را از طریق سامانه پیام کوتاه 10001422 ارسال کنند، کاراکارت را از طریق شعبه بانکی محل دریافت حقوق بازنشستگی خود، تحویل می گیرند و درصورت مراجعه به نشانی اینترنتی www. samanehrefah. ir می توانند بانک و شعبه مورد نظر خود را برای دریافت کاراکارت انتخاب کنند».

دشواری های دسترسی

اردلان با اشاره به آسانی استفاده از این تسهیلات و عدم نیاز به طی مراحل اداری و معرفی ضامن، گفته است: «این اقدام سازمان تأمین اجتماعی در راستای ارائه خدمات مناسب حال بازنشستگان و برای جلب رضایت آنان در آستانه سال نو انجام شده است و امیدواریم بازنشستگان و مستمری بگیران عزیز بتوانند به نحو مطلوب از این تسهیلات استفاده کنند».

اما به نظر می رسد استفاده از این تسهیلات چندان هم آسان نیست. به گزارش همشهری پس از ارسال کد ملی صحیح یک بازنشسته به این سامانه، بلافاصله پیام زیر برای فرستنده ارسال می شود: «مستمری بگیر گرامی، درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. زمان و مکان مراجعه به بانک از طریق پیامک به شما اعلام می شود».

اما در ســـایــــت اعـــلامی از سوی تـــأمین اجتماعی بـــه نــــــشانی www. samanehrefah. ir موارد عجیبی از متقاضی پرسیده می شود. در این سایت برای ثبت نام نهایی 5گام پیش بینی شده که تکمیل آن ها مخصوصا برای یک فرد بازنشسته شاید کمی دشوار باشد. در گام نخست تنها کد ملی و پس از آن مشخصات شناسنامه ای از متقاضی درخواست می شود اما در ادامه باید اطلاعات عجیبی مانند شماره شناسایی و شماره بدنه کنتور برق و شماره اشتراک و شماره پرونده فیش های آب و گاز وارد شود. حتی اگر درخواست چنین اطلاعاتی برای احراز اصالت اطلاعات متقاضی باشد، به دلیل اینکه همه اطلاعات بازنشستگان در سامانه های این سازمان وجود دارد، می توانست ثبت نام تا این اندازه پیچیده نباشد. اگر چه در بخشی از این سایت راهنمای ثبت نام گام به گام و تصویری هم وجود دارد اما طی کردن این 5گام و 8مرحله برای نهایی شدن ثبت نام ضروری است. نکته مهم اینکه در فرایند ثبت نام و مرحله پایانی تأکید شده است مستمری بگیران تأمین اجتماعی بانک رفاه و بازنشستگان کشوری یکی از شعب بانک تجارت را به عنوان بانک ارائه کننده خدمات انتخاب کنند. البته به گفته مسئولان تأمین اجتماعی پس از ثبت درخواست متقاضیان در سامانه اینترنتی یا دریافت کد ملی از طریق سامانه پیام کوتاه، حداکثر تا 15روز کاراکارت از طریق بانک مربوطه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و زمان و شعبه بانک محل تحویل کاراکارت نیز از طریق پیام کوتاه به شماره تلفن همراه متقاضیان ارسال می شود.

اطلاعات بیشتر درباره کاراکارت

تمامی 2میلیون و 700هزار نفر بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی می توانند بدون ضامن و محدودیت سنی از 2طریق برای دریافت کاراکارت ثبت نام کنند/ هزینه صدور کارت 2000تومان است که در بانک از آن ها اخذ خواهد شد/پس از تأیید نهایی، متقاضی به بانک مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی و تکمیل فرم رضایتنامه کسر از حقوق، کارت خرید اعتباری خود را دریافت می کند/میزان اعتبار کارت یا میزان تخصیص وام معادل چهار برابر حقوق هر ماه فرد است. برای مثال اگر فردی 10. 000. 000ریال حقوق دریافتی در ماه داشته باشد میزان وام اعتباری خرید کالای وی 40. 000. 000ریال خواهد بود/ اقساط وام هنگام واریز حقوق فرد بازنشسته از حساب وی کسر خواهد شد.

نحوه دریافت کارت اعتباری کارا کارت توسط بازنشستگان

منبع: نمناک
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها