زمان توزیع اسکناس نو در بانک ها

براساس دستور بانک مرکزی به برخی از بانک ها و تعیین شعب منتخب از روز پنج شنبه هفته جاری عرضه اسکناس نو در این شعب آغاز خواهد شد. بر این اساس بانک مرکزی اسکناس نو را در اختیار این بانک ها به میزان تعیین شده قرار می دهد.

اسامی شعب منتخب بانک ها جهت توزیع اسکناس نو در استان تهران، از سوی بانک مرکزی به بانک های مربوطه اعلام شده و شعب به مدت 5 روز نسبت به توزیع این اسکناس ها اقدام خواهند کرد. هر ساله در آستانه فرا رسیدن سال نو این اقدام از سوی نظام بانکی صورت می گیرد.

توزیع اسکناس های نو یکی از برنامه های پایان سال بانک ها برای تامین نیازهای مردم، سازمان ها و شرکت ها است که براساس برنامه ریزی بانک مرکزی، توزیع اسکناس های نو به بازار از طریق شعب منتخب و بانک های عامل انجام می شود.

یکی از گلایه های متقاضیان اسکناس نو همواره این بوده است که تعداد زیادی از این اسکناس ها از بازار سیاه و دلالی سر در می آورند و با قیمت های غیرمعقول به فروش می رسند و بر این اساس احتمال اینکه این اسکناس ها از طریق کارمندان شعب از بازار سوداگری سر دربیاورند، وجود دارد.

اما بهزاد قیاسوند، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلالان خرید و فروش اسکناس نو سرمنشأ ورود اسکناس های نو به بازار سیاه را کارمندان بانکی معرفی می کنند، گفته بود: به هر حال در هر زمان که تقاضا افزایش می یابد، اختلالات هم ایجاد می شود. در هفته پایانی هر سال هجوم و تقاضا به بانک ها زیاد می شود و عده ای سودجو نیز در این بین وجود دارد.

در حال حاضر نیز بازار دلالی خرید و فروش اسکناس های نو داغ است و اسکناس های مختلف با قیمت های متفاوتی در بازار سیاه به فروش می رسد.

رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه گفت: امسال با برنامه ریزی به موقعی که انجام شده است و با توجه به تجربه موفقی که طی دو سال گذشته در این زمینه داشته ایم، جای هیچ نگرانی در مورد اسکناس برای سال نو وجود ندارد.

ولی الله سیف افزود: باتوجه به انضباط پولی که در سال های گذشته برقرار کردیم و هیچ شکایتی دریافت نکردیم، برنامه ریزی های صورت گرفته به گونه ای است که اسکناس شب عید به موقع در دسترس همه قرار خواهد گرفت.

وی درباره نحوه توزیع اسکناس نو در کشور به مناسبت سال جدید، اظهار کرد: بانک مرکزی عموماً توزیع اسکناس های نو را از دهه دوم اسفندماه آغاز می کند و مشتریان بانک ها می توانند با مراجعه به بانک ها این اسکناس ها را تهیه کنند.

سیف با تاکید بر اینکه هیچ دلیلی برای خرید و فروش پول های نو در بازار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برخی از مردم از اینکه بانک ها به راحتی و بدون هیچ هزینه اضافی پول نو را در اختیار آن ها قرار می دهند، اطلاع ندارند. در همین راستا بانک مرکزی حتماً اطلاع رسانی خواهد کرد که مردم برای نو کردن پول های خود به بانک ها مراجعه کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در عین حال خاطرنشان کرد: برای عرضه اسکناس های نو در آستانه عید نوروز و خدمات بانکی برنامه ریزی دقیق شده است و کمبودی برای عرضه اسکناس نو وجود ندارد. عرضه اسکناس بهتر از سال گذشته است و اسکناس نو در شعب مختلف بانک ها در دسترس عموم مردم قرار می گیرد و تمام نیازهای آنان تامین می شود.

وی درباره اینکه اینکه آیا تعداد بانک های عرضه کننده پول نو محدود است یا پول نو با کارت ملی و به تعداد محدود عرضه می شود، گفت: هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت و همه نیازهای مردم را در این خصوص برطرف می کنیم.

همچنین سال گذشته بانک مرکزی به منظور تامین اسکناس های نو شب عید با توجه به افزایش نیازهای مردم به اسکناس های تانخورده در ایام پایانی سال و آغاز سال جدید، از 27 اسفندماه از طریق 60 شعبه منتخب بانکی در سراسر کشور، توزیع اسکناس های نو را آغاز کرد.

اسکناس ها به صورت 100 برگ، 200 برگ و 300 برگ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و ترکیب اسکناس ها 500 تومانی، 1000 تومانی، 2000 تومانی، 5000 تومانی و 10000 تومانی است، در عین حال 18. 5 درصد اسکناس ها 2000 تومانی بود.

در واقع سال گذشته از این طریق 6 هزار میلیارد ریال اسکناس نو در تهران و 8 تا 9 هزار میلیارد ریال در شهرستان ها با نظارت ناظران پولی در اختیار شعب قرار گرفت.

اسکناس ، زمان و مکان های توزیع اسکناس نو در بانک ها

منبع: نمناک
آخرین مطالب
درمان سرماخوردگی کودکان -آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
برنامه ریزی تغذیه ای برای کلاس اولی ها - آکا
بازی با اعداد؛ هفته چهارم بوندس لیگا
خودکشی قاتل با سم هنگام بازسازی صحنه قتل
کیوسک؛ شب پرهیجان لالیگا
کامرانی‌فر: در اسرع وقت به اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم/ کنفرانس مطبوعاتی مکان مناسبی برای اعتراض نیست
ریکاوری در محوطه هتل/ دیدار قرقیزستان و ویتنام آنالیز می‌شود
تیم ملی ایران وارد ارمنستان شد
مجهز شدن داوران لیگ برتر به سیستم رادیویی از هفته هشتم
درودگر: تیم ملی فوتسال به بلوغ رسیده است/ نگاه فدراسیون به فوتسال باید مانند فوتبال باشد
لواندوفسکی: عجله ای برای تمدید قراردادم ندارم
هزینه کاشت ابرو طبیعی چقدر است؟ -آکا
تشییع پیکر قهرمان ملی مرحوم گلبارنژاد + تصاویر
پول می‌گیرم و به درد و دلت گوش می‌کنم!
شکم های بزرگ رفقای جدا نشدنی -آکا
از ابتدای سال چه قدر ارز صرف واردات BMW شد؟
پدیده گرد و خاک در راه است
حمله سپاهانی ها به ماشین محسن مسلمان و احمدزاده
چگونه خبر طلاق مان را به دیگران بدهیم ؟
برگه ها